Tuesday, April 27, 2010

Selanik'te ne yenir ne içilir? - ilk durak

İlk durak To Dixtu
Yemek yemek için ilk durak Hazal'ın Selanik notlarında rastladığım mavi tenteli taverna oldu. Selanik'in her yeri Türkiye'den bir yerlere benziyor aslında. Tavernaların olduğu alan da tam da bizim Çiçek Pasajı aslında. Rakının yerini Ouzo alır, fasılın yerini ise rempetiko, gerisi aynı :) Asıl meze ve yemekler...Soğanın hiç eksik olmadığı salatalar, feta, kalamar, ahtapot, midye, bu kadar mı güzel olur. Selanik'e yolunuz düşerse ilk durağınız sizin de To Dixtu olsun derim.

Aynen bizdeki gibi heran dibinizde biten satıcılar burda bir hayli fazla, ama neyseki ısrarcı değiller. Aman zaten benim için hava hoş ;)Peki Taverna bölgesine nasıl gidilir?
Aslında Selanik çok ufak bir yer. Her yeri kolaylıkla bulmak mümkün. Taverna bölgesi, Selanik'in en popüler meydanı olan Aristotelous Meydanı'nın hemen yan paralelinde, Balanou bölgesinde.

1 comment:

  1. yunanistan arabayla da rahat bir yolculuk yapıp keyif alınacak bir ülke. bizim rotayıda öneririm, aleksandarapoli, kavala, atina, mikonos, selanik, evimiz :))

    ReplyDelete